Product Code: M18CHS3550
EACH inc GST
Afterpay Logo
In Stock Low Stock Out of Stock Please See Attributes 2
Increase value Decrease value
  • Detail
Milwaukee M18™ FUEL™ 355mm (14") Abrasive Chop Saw (Tool Only)
The M18 FUEL™ 355 mm (14") Abrasive Chop Saw offers a portable solution while generating unmatched cordless cutting speed.
Features
  • RAPID STOP™ enables to the tool come to a safe stop in under three seconds
  • 127 mm (5”) cut capacity
  • LED light overload indicator helps reduce the risk of overloading the tool
Includes
  • M18 FUEL™ 355 mm (14") Abrasive Chop Saw [M18CHS3550]
Battery & Charger sold separately
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • Powerstate™ Brushless Motor: Yes
  • RPM: 4000
  • Maximum Bevel Capacity: 45°
  • Cut Capacity: 127 mm (5”)
  • Arbor Size: 25 mm (1")
  • Rapid Stop™ Brake: Yes
  • Wheel Diameter: 355 mm (14")