Product Code: M18FTCHS140
EACH inc GST
Afterpay Logo
In Stock Low Stock Out of Stock Please See Attributes 2
Increase value Decrease value
  • Detail
  • Downloads
Milwaukee M18 FUEL™ 14" (356mm) Top Handle Chainsaw (Tool Only)
The M18 FUEL™ 14" (356mm) Top Handle Chainsaw delivers rapid cut speeds and robust cutting power for hardwoods, all without the hassle of petrol engines. Crafted to meet the demanding needs of professional arborists, power utility linesmen, and landscape maintenance experts, it combines performance, durability, and ergonomic design.
With REDLINK™ PLUS Intelligence facilitating seamless communication between the tool and battery, users benefit from optimal performance, protection, and productivity. Optimized for use with REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ batteries, when paired with an 8.0Ah battery (sold separately), the saw can deliver up to 150 cuts per charge in 4" x 4" (102mm) cedar.
Features
POWERSTATE™ Brushless Motor delivers the power to complete cuts in demanding applications providing up to 2.1 kW of peak power and 3.2 Nm of peak torque
Optimised for REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ batteries, delivering up to 150 cuts per charge with a 8.0Ah battery in 4" x 4" (102 x 102mm) cedar
Onboard scrench storage
Variable speed trigger increases user control
Easy access chain tensioner allows for quick adjustments to the cutting system
Metal bucking spikes allow for increased leverage and control during applications
Translucent oil reservoir allows for clear visibility to oil levels
No pull starts, low noise, no mixing petrol and oil, and no regular engine maintenance
Includes
  • M18 FUEL™ 14" (356mm) Top Handle Chainsaw [M18FTCHS140]
  • 14" (356mm) Top Handle Chainsaw Chain [49162744]
  • 14" (356mm) Top Handle Chainsaw Bar [49162745]
  • Guide Bar Cover
  • Scrench
  • 76ml Chain Oil
Battery & charger sold separately
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • RPM: 7,700
  • Bar Length: 14" (356 mm)
  • Chain Gauge: 0.043" (1.1mm)
  • Chain Pitch: 0.325" (8.3mm) Low Profile
  • Drive Links: 59
  • Trigger: Variable Speed
  • Length: 635mm